Sezóna 4 – Díl devátý – pyšná modrá krev versus krysy z kanálu

Autor v 13.10.2010 , Epizody, Sezóna 4, Stalo se, Top | Žádné komentáře

Sezóna 4 – Díl devátý – pyšná modrá krev versus krysy z kanálu

Anglie 1545. Král Jindřich dále úspěšně stárne a nemocní, ale žije. Tím pádem se o budoucí lukrativní pozice a dlouhé prsty svádí čím dál nechutnější boj. Stávající situace staví do role poručníka nedospělého Edwarda a krátkodobého vládce Anglie (ale pořád vládce) Edwarda Seymoura, což někomu vyhovuje a někomu zase ne. (V minulosti jsem se tomuto pánovi mnoho nevěnoval, protože je zoufale protivný, nezajímavý a suchý. V posledních dvou dílech Tudorovců tomu již ale nebude vyhnutí.)

Hrdý šlechtic Lord Surrey potěchu z takové situace (král se v podstatě obklopil různým sajrajtem křupanské krve a nikoli té modré, urozené) rozhodně nesdílí a nebojí se o tom mluvit. Od té doby samozřejmě degraduje z nižší pozici až k ještě nižší, až skončí frustrovaný, znuděný a nezaměstnaný. Nakonec je tak zoufalý, že zinscenuje neúspěšný únos Edwarda kamsi do pryč, hlavně ze Seymourova dosahu, jenže po soudní frašce (ač si svou řízností ochočil enormní davy) skončí samozřejmě rozčtvrcen a odstřeven, nebo tak něco. Naštěstí nám to pánové od seriálu vůbec neukázali. Netřeba přece vidět každou zvěřinu na popravišti.

Jako na houpačce se to má s otázkou náboženství. V jedné chvíli je fanatik Risley (pravá i levá ruka velmi starého kněze Gardinera) povýšen do dvou nových stavů (baron a kancléř), jindy zase Jindřich na jeho poměry vcelku inteligentním proslovem naznačuje příchod uvolnění náboženské situace, která už musí opravdu naleptávat jeho psychiku. Na druhou stranu, jedna z nejaktivnějších luteránek, Anna Askewová (podporovaná samotnou královnou Kateřinou Parrovou) je brutálně natáhnuta na skřipci a nakonec za zvláštních okolností upálena na hranici. Přesto mlčí. Silná to žena.

Jindřich se dozvídá o luteránství Kateřiny Parrové (dokonce po ní hází svým zlým, zfanatizovaným okem i čím dál rigidnější Mary Tudorovna, teď navíc frustrovaná smrtí přítele Eustace ve Španělsku) naplno pomocí knih, které přeložila, nebo rovnou sama zplodila. Nakonec biskupové jako supi Jindřicha přece jenom uženou a začnou Parrovou prošetřovat. Král, který tuší, jak to celé zase dopadne, rovnou oznamuje, že se v této věci již (nikdy) nebude brát život. Jako by si uvědomil, co všechno kvůli víře spáchal, koho už si k sobě vinou poprav nikdy nepřivolá, a že sám bude velmi záhy předvolán před Boží soud.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Starší příspěvky:
Sezóna 4 – Díl osmý – Král padnul k zemi. Ať žije král?

Boulogne, Francie. Úplavice, Francouzi a hladomor (dobrá, vrchnost se samozřejmě cpe jako jindy) nadále drtí anglické drancovací ambice a podporujou...

Zavřít
Starší příspěvky:
Sezóna 4 – Díl osmý – Král padnul k zemi. Ať žije král?

Boulogne, Francie. Úplavice, Francouzi a hladomor (dobrá, vrchnost se samozřejmě cpe jako jindy) nadále drtí anglické drancovací ambice a podporujou...

Zavřít