Sezóna 4 – Díl sedmý – anglický Nero a skotská luteránka

Autor v 5.10.2010 , Epizody, Novinky, Sezóna 4, Stalo se, Top | 1 komentář

Sezóna 4 – Díl sedmý – anglický Nero a skotská luteránka

Anglie se po mnoha letech rozhodla pořádně najíst válečné kaše a tak nebude velkým překvapením, že se to u dvora začíná na úkor Francouzí hemžit španělskými císařskými přáteli, jakým je například srandovní vévoda a generál De Lama. Ten, zdá se, bojuje jak s asertivním chováním před Jindřichem, tak se španělsko-anglickou jazykovou bariérou – snad jen Mary Tudorovna oddaně ctí jazyk své matky, dávno zesnulé Kateřiny Aragonské.

Jindřich si okamžitě bere Kateřinu Parrovou jako ideální (rozumnou a skromnou) choť pro toužebně plánované klidné zestárnutí. Král stárne – maskéři se uvedli solidně – ale jeho válečný amok mu může celý jeho slavný dvůr jen závidět. Vřed na noze se pravidelně ozývá, jako by chtěl Jindřicha zavčasu varovat, že tohle bude poněkud jiná válka, než byly ty starosvětské po čas jeho jinošství. Primitivní pušky, kuše a těžká děla, to vše je výkladní skříní umění války kolem roku 1550.

Ještě než vytáhne Jindřich (možná naposledy ve svém životě) paty z Anglie, jmenuje dědice trůnu v pořadí Edward (prvorozený syn) – Marie (prvorozená dcera) – Alžběta (druhorozená dcera). Choť Kateřinu Parrovou prohlašuje regentkou, takže de facto vládne ostrovu, když na něm Jindřich není, což bude přesně případ takové války. Hrstce fanatických kněžích, kteří v ní vidí velikou luteránku (a ona jim to, pomalu vystrkujíc náboženské růžky, rozhodně neznesnadňuje) a doslova jim z ní bělí klouby, leč za momentální situace (čerstvá láska, čerstvá válka) s tím před Jindřicha určitě nemůžou.

Poblázněným hladovým Angličanům to v severní Francii s Jindřichem za šosem náramně jde, dokud se neobjeví úplavice. Francouzi se nebojí a nedají a tak se Jindřich zkouší do klíčového hradu na cestě do Paříže prostě podkopat. Jaký div, že Lord Surrey to se svým chlapstvím přepískl i zde a padl do nefalšované léčky, z níž se ale dokázal za pomoci vojáků vyháčkovat. Jako rukojmí zde končí rozkošná Francouzska, kterou nikdo neměl na to zabít. Ta řekne něco, co považuji vzhledem k vývoji seriálu za minimálně k zamyšlení: Víte, u nás se Jindřichovi říká „anglický Nero“.

1 komentář

  1. ahoj nevíte kdy by měla vyjít kniha ke 4 řadě?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Starší příspěvky:
Sezóna 4 – Díl šestý – o jablkách ze zapovězené skotské zahrádky

Smrt Kateřiny Howardové zdánlivě posiluje aktuální dědice – prince Edwarda (již se mu hřeje budoucí manželka ve Skotsku) a princezny...

Zavřít
Starší příspěvky:
Sezóna 4 – Díl šestý – o jablkách ze zapovězené skotské zahrádky

Smrt Kateřiny Howardové zdánlivě posiluje aktuální dědice – prince Edwarda (již se mu hřeje budoucí manželka ve Skotsku) a princezny...

Zavřít