Sezóna 3 – Díl čtvrtý – mužský dědic je na obzoru. Cenu za něj ani nechtějte vědět

Autor v 4.5.2010 , Epizody, Novinky, Sezóna 3, Stalo se, Top | Žádné komentáře

Sezóna 3 – Díl čtvrtý – mužský dědic je na obzoru. Cenu za něj ani nechtějte vědět

„Povstalci žádali hlavu pana Cromwella, a právě proto mu zůstala.“

Král Jindřich je opravdu hrozný klučina. A nepředvídatelný jako počasí.

Není to tak dávno, co Jindřich s úctou vzpomínal na mladíka Polea, jemuž zaplatil studia až v severní Itálii. Dnes o něm tento Pole píše na objednávku papeže dosti hnusný pamflet! Z Cromwella, pokud se tedy nevěnuje rozprodávání zkonfiskovaných kostelů a klášterů menším pozemků chtivým šlechticům, je zase jednou poslem mizerných zpráv. To je dobře pro ty, kteří jej vnímají jako velikého desperáta a úhlavního nepřítele anglické země – a že je jich zhruba tolik co vody v Temži.

Procesy s klíčovými povstalci se nikdo neobtěžuje proměnit ve frašku. Co naplat, když stejně všichni tito nebožáci přijdou na různých místech o život a někteří opravdu navýsost odporným způsobem. Přežít vězněný a krev potící Robert Aske oběšení v řetězech, měl by k tomuto bodu jistě co říci. A přesto se, podobně jako dříve jiní nešťastníci, na krále a jeho dvůr ve své podstatě nezlobí… Charles Brandon (Lord Suffolk) na severu s nelibostí vykonává další a další mordy, zatímco jeho choť, která se mu snaží být jistou oporou, v sobě nosí bastarda po Francisu Bryanovi, který s velkou chutí vyhrnul a obskočil nejednu dvorní sukni.

Francis Bryan – se svou desperátskou a uvolněnou povahou celkem bezpřekvapivě bývalý špicl – je vyslán tahat za anglické nitky na pařížský dvůr. Tam se mu daří spíše honit proslulé francouzské sukně, nežli vyčmuchat učence Polea. Eustach mezitím v Londýně informuje společensky znovuzrozenou Marii o zájmu portugalského prince Dona Luise, „chlapa každým coulem“, o její opět žádanou ruku. To je velmi ucházející nabídka pro budoucnost donedávna na venkově zašité Kateřininy dcery.

Jindřich se po určité odmlce snaží pracovat na úrovni mladé anglikánské církve, ovšem královna Jana má brzy rodit. Jenže hlava Anglie je snad prokletá – nebo se mu všechny jeho spáchané bezcitnosti opět spočítaly, kdoví – dostává sice syna, ovšem krutou výměnou za život manželky. Ta dopsala svou poslední kapitolu života v krutém středověkém světě kvůli horečce omladnic, které před mnoha mnoha lety podlehla též Jindřichova matka. Syn je pokřtěn jako Edward a dcery Marie a Alžběta se šmahem ocitají na druhé, ne-li třetí koleji tradičních královských priorit. Bohudík pro Alžbětu pouze zdánlivě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Starší příspěvky:
Sezóna 3 – Díl třetí – krvavé Vánoce ve společnosti katů a oprátek

„A i když byste mohl najít způsob, jak dát urazit hlavu všem urozeným v království, kdybyste chtěl, přesto věřím, že jeden...

Zavřít
Starší příspěvky:
Sezóna 3 – Díl třetí – krvavé Vánoce ve společnosti katů a oprátek

„A i když byste mohl najít způsob, jak dát urazit hlavu všem urozeným v království, kdybyste chtěl, přesto věřím, že jeden...

Zavřít