Sezóna 3 – Díl osmý – kterak odporného člověka zastihla odporná smrt

Autor v 8.5.2010 , Epizody, Novinky, Sezóna 3, Stalo se, Top | 8 komentáře

Sezóna 3 – Díl osmý – kterak odporného člověka zastihla odporná smrt

„Ať se smaží v pekle! Jo! Sejměte tu hlavu!“

Negativní popularita pana Cromwella je tak značná a trvalá, že stěží dojde veřejného odpuštění byť na popravě.

Jindřich se dále vytrvale snaží vyštípat z parodie na manželství, do které ho navrtal Cromwell, který již brzy bude zvysoka pykat. Nemastná neslaná Anna Klevská je sprostě ale úspěšně vykoupena penězi, majetky a tituly a všichni jsou relativně spokojení. „Smradlavá královna“ se s okamžitou platností pakuje z Londýna.

Francis Bryan možná neuspěl jako lovec lidí, leč jako hledač královských milenek se právě přímo zaskvěl úlovkem v podobě Kateřiny Howardové, na svůj velmi mladý věk až podezřele koketního bastarda aristokratického původu s četnými vazbami na Norfolky. O té v seriálu ještě mnohé uslyšíme. Z pohledu Jindřicha má přesně to, čeho se jeho germánské choti zoufale nedostávalo, a praktikuje s ní velmi podobnou schovku té, jenž absolvoval už s obdobně nebezpečnou Annou Boleynovou.

Se sňatkem pomalu koketuje i princezna Marie, Jindřichova památka na Kateřinu Aragonskou. Nanejvýš milý vévoda Filip však neodtáhne domů s pořízenou: je luterán a to je pro Marii osobně příliš hořký a nerozlousknutelný oříšek. Marie svou paličatost záhy opláče.

Cromwell začíná okatě prohrávat v bitvě, kterou už od začátku nemohl vyhrát. Ať už falešně, nebo po právu je obviněn z jistých teologických podvůdků, což ruku v ruce s katastrofickým královským sňatkem Cromwellovi s obrovským přehledem vynáší popravu na tom nejhanebnějším místě v Londýně. Jeho hlavu (a bezkonkurenční jmění) si žádá snad každý: Francis Bryan byl dokonce s to opít dotyčného kata natolik, aby další den nebyl schopen kvalitní a důstojné popravy. Nejbohatší a možná taky nejzbabělejší muž severně od La Manche odchází k pánu úměrně dlouho zde spáchaným hanebnostem: dlouho to vypadá, že mu chce popravčí spíše rozsekat záda na tisíce malých kousíčků, takže akt musí narychlo dodělat jeden ze strážných. Na jeho ošidné místo bude pravděpodobně dosazen buďto právě Francis Bryan, nebo – a to je pravděpodobnější – Charles Seymour.

Na to a jiné si však počkáme do čtvrté sezóny Tudorovců, vysílané po čas jara a léta 2010. Doufejme společně, že také na českých televizních stanicích.

8 Komentáře

 1. Seymour je Edward nebo Thomas. Karel byl vevoda ze Suffolku… Edward delal lorda protektora synovi Jindricha rovnez Edwardovi a byl popraven.

 2. Pokud možno na jednu ránu, abych moc netrpěl 😀 To se nepovedlo… 😀 Ne, že by mě to extra mrzelo… Když on sám nechal umučit tolik lidí… Kterak odporného člověka zastihla odporná smrt je přesný název 🙂 A když křičel, že není zrádce… Anna Boleynová a všichni ti ostatní taky nebyli a ne, že by mu to vadilo.. 😛

 3. Pokud možno jednu ránu, abych moc netrpěl.
  Tato scéna je celkem dost přitažená za vlasy. Popravčí, který jednou ranou neuťal část těla, která měla být uťata, nebo se alespoň netrefil do místa ve kterém měla být uťata byl namístě popraven hned po odsouzeném.
  Silně tedy pochybuji, že by popravčí přišel na popravu tak opilí, aby nejprve zasadil několik ran do zad a to už vůbec nehovořím o tom, že vedoucí popravy nebo stráž by takovéhoto popravčího vůbec na popravu nepustila a místo toho by ho hned uvrhla do vězení, kde by čekal na králův ortel.

 4. To je fakt, ale TC byl všeobecně tak oblíbený, že se to v tom seriálu dá odpustit…

 5. To je v 3.sérií iba osem dielov? Prečo?

 6. V třetí sérii je skutečně jen 8 dílů. Proč to bohužel nevím.

 7. Myslím, že je to občas vidět i v seriálu, ale Cromwell nebyl zlý a už vůbec ne odporný. Ostatně historie na něj pamatuje jako na velice schopného člověka, který byl skutečně králi zcela oddán. A bohužel jako každý mocný člověk, i on získal četné nepřátele ať už vlastní zásluhou nebo ne. Král Jindřich spiknutí šlechty nakonec prohlédl a popravy Cromwella velice litoval. Bohužel pozdě.

 8. Taktež král Jindřich litoval popravy sira Thomase Mora. Bohužel pozdě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Starší příspěvky:
Sezóna 3 – Díl sedmý – láska dostala opakovaně přes prsty

„Vždyť vypadá jako kůň! Flanderská kobyla!!!“ - Král Jindřich to se svou čtvrtou dámou vidí černě od začátku do konce....

Zavřít
Starší příspěvky:
Sezóna 3 – Díl sedmý – láska dostala opakovaně přes prsty

„Vždyť vypadá jako kůň! Flanderská kobyla!!!“ - Král Jindřich to se svou čtvrtou dámou vidí černě od začátku do konce....

Zavřít