Sezóna 3 – Díl pátý – košaté promluvy s bláznem

Autor v 5.5.2010 , Epizody, Novinky, Sezóna 3, Stalo se, Top | Žádné komentáře

Sezóna 3 – Díl pátý – košaté promluvy s bláznem

„Pravda, Jindřichu, pravda. To jediné, co existuje, je v hlavách lidí. A každá hlava se ti nejvíc líbila, když jsi ji nechal letět.“

Pouze blázni a šašci si vedle královen mohli dovolit k panovníkům leccos.

Píše se rok 1538. Král Jindřich VIII. se po odchodu Jany Seymourové stahuje do té poslední kobky své vnitřní věže. Jenže když kocour není doma nebo je slabý, myši, jak známo, mají pré. Aplikováno na Anglii 16. století, každý, kdo si na druhého dělal čáku a z nějakého důvodu nemohl, si teď vyskakuje metr dvacet vysoko, úkladné či dokonce disponované vraždy nevyjímaje. Cromwell svolává často se hašteřící lordy k jednomu stolu, ale jako administrativní (prolhaný) mozek z nízko postaveného rodu se bez bedlivého královského oka nad hlavou dočkává jen minimálního respektu a návdavkem je obviněn snad ze všech bolístek země.

Ale jak by království vůbec mohlo nejít k pánu, když jeho zodpovědný vedoucí mluví toliko s dvorním bláznem (tyto snově působící vsuvky jsou mimochodem velmi zdařile napsané a zahrané)? Postupně však začíná být přirozeně zvědavý na syna, aktuálně s přehledem nejpiplanější dítko na ostrovech, a na Cromwellovo pragmatické doporučení je dokonce s to kroužit kolem nové potenciální choti: v hledáčku jsou urozené Francouzky MarkétaMarií. Momentálně praktikovaný systém diskrétní a povolné milenky zajisté nemůže a nebude fungovat věčně. Krom to chce – trochu po hýřivém francouzském způsobu – postavit něco doopravdy okázalého. Snad aby nevešel do dějin jako mistr popravčí, snad proto, že mu to schválil Will Summers, výše zmiňovaný pajtaš a královský blázen.

Sir Francis Bryan je možná vděčný ranař a ve Francii se chová snad ještě hůře než doma, ale věčně vystrašený pamlfetář Kardinál Pole má stále dostatek kuráže na to, utéci před ním oknem za pět minut dvanáct, pročež brzy opět operuje na domácí italské půdě. A ačkoliv je na průměrného dvořana až příliš přímočarý a dravý, král mu naslouchá rád. Navíc, co je nějaký Pole vedle třetí ztráty něžné polovičky v řadě?

Jindřich začíná opět dumat nad „svou“ anglikánskou církví, neboť jeho noví kněží mezi sebou vedou jisté teologické spory. Je vydána první anglikánská doktrína o šesti zásadních bodech, celkem nepřekvapivě dosti arogantní a fanaticky sepsaná (mezi řádky můžeme kupř. číst cosi o novém trendu v podobě smrti rozčtvrcením). V podstatě se jedná o katolická dogmata v bledě modrém s tím, že Jindřichovi již nikdy více nebude „nahoře“ překážet cosi jako papežský stolec. Což mimo jiné znamená, že Cromwellova snaha radikálně se oddálit katolické církvi a nahrabat si další jmění vyletěla nejbližším komínem. A pro lidi jako Cranmer už v Londýně rozhodně nebude bezpečno – ne s novou doktrínou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Starší příspěvky:
Sezóna 3 – Díl čtvrtý – mužský dědic je na obzoru. Cenu za něj ani nechtějte vědět

„Povstalci žádali hlavu pana Cromwella, a právě proto mu zůstala.“ Král Jindřich je opravdu hrozný klučina. A nepředvídatelný jako počasí.

Zavřít
Starší příspěvky:
Sezóna 3 – Díl čtvrtý – mužský dědic je na obzoru. Cenu za něj ani nechtějte vědět

„Povstalci žádali hlavu pana Cromwella, a právě proto mu zůstala.“ Král Jindřich je opravdu hrozný klučina. A nepředvídatelný jako počasí.

Zavřít