Sezóna 3 – Díl šestý – několikero končetin a hlav má opět namále

Autor v 6.5.2010 , Epizody, Novinky, Sezóna 3, Stalo se, Top | 3 komentáře

Sezóna 3 – Díl šestý – několikero končetin a hlav má opět namále

„Tady to máte, kardinále Pole. Teď… budete litovat.“

Proto byla popravena mimo jiné stará zbabělá žena a naprosto nevinný chlapec. Zlobí-li se Jindřich, létají třísky veliké jako šípy.

Protože Charlesi Seymourovi záměrně potratila nevěrná a zostuzená choť, nachází v něm Jindřich hbitě spolutruchlícího. Staví jej tak automaticky nad Cromwella, aniž by pro to po morální stránce vcelku kvalitní Charles musel (a chtěl) hnout jediným prstem. Co čert nechtěl, brzy nato se návdavkem provaluje jistá stará známost na intelektuální bázi, známost mezi Cromwellem a jistým Lambertem, který v Londýně jednou do týdne okázale káže proti mladé a dravé anglikánské církvi. Cromwell čelí tvrdé duševní (a snad výjimečně i morální) zkoušce: postaví se poprvé otevřeně proti králi a zariskuje tak svoji vyjukanou hlavu, nebo pošle Lamberta (tradičně neochotného cokoli odvolat) na smrt? Samozřejmě, že si uchrání svou hlavu. Přesto se zdá, že démoni přestávají mít svého kudrnatého prostředníka v lásce: zdá se, že si Jindřich s panem Cromwellem již tak trochu hraje.

Pod vedením chladného a neprůhledného Edwarda Seymoura – kterému mimochodem dál úspěšně zahýbá žena a to s kým jiným, než Francisem Bryanem – je provedena série rodinných poprav, mířených proti Poleům, nejbližším „pamfletáře“ kardinála Polea z minulých dílů. Ten je zdrcen. Řím zvažuje opakovanou exkomunikaci a otevřenou válku s Anglií (neboť je s francouzským králem tak nějak více zadobře než Jindřich, což se po jeho krajně neuctivému chování ostrovního vladaře k možným tamějším nevěstám jistě jen prohloubí). A protože byli popravení přímými potomky rodu Plantagenetů, který by mohl – s římským přičiněním – Anglii dost dobře zase jednou vládnout, zabil Jindřich v podstatě dvě mouchy jednou ranou.

Ale kromto, že opakovaně málem přichází o zahnisanou nohu, má král kupodivu i milé starosti. Doslova se topí v oceánu ideálních a urozených chotí k mání, z nichž žádná není doopravdy ideální: tuhle mu nechtějí předem ukázat, tahle je pokrevně příliš blízko na to, aby to bylo ještě bezpečné a slušné, jiná nevyhovuje věkově a další je krajně podezřelá už tím, že jí dělá bouřlivou reklamu Cromwell. A když už se něco seriózního namane, vyfoukne mu danou laň nenáviděný skotský král! Bude to nakonec politické, nebo chlapské rozhodnutí? Či něco na půl cesty? Mohla by to být historicky nesmírně hodnotná otázka.

3 Komentáře

  1. Žándý ,,Charles Seymour“ v Tudorovcích nikdy nebyl.

  2. Má to být Charles Brandon, vévoda ze suffolku

  3. Mám pocit, že máte celkově zmatek v popisech kapitol. Zaprvé Charles, jak už podotkly dva komentáře přede mnou nikdy nebyl Seymour, je Brandon, vévoda ze Suffolku, stejně tak už se dřív objevilo, někdy už v popisech první serie, že je bratrem krále. Není, vzal si jeho sestru, takže by těžko mohl být bratrem. A taky jsem si nevšimla, že by žena Charlese Brandona spala s Brianem, myslím, že to má být žena Seymoura, myslím, že potrat a to, že dítě nechtěla bylo způsobeno výčitkami svědomí, ale rozhodně z jiného důvodu, než je nevěra… Takže si zkontrolujte popisy. i kdybych neměla pravdu ve všem, chyby tu jsou určitě a je to škoda.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Starší příspěvky:
Sezóna 3 – Díl pátý – košaté promluvy s bláznem

"Pravda, Jindřichu, pravda. To jediné, co existuje, je v hlavách lidí. A každá hlava se ti nejvíc líbila, když jsi...

Zavřít
Starší příspěvky:
Sezóna 3 – Díl pátý – košaté promluvy s bláznem

"Pravda, Jindřichu, pravda. To jediné, co existuje, je v hlavách lidí. A každá hlava se ti nejvíc líbila, když jsi...

Zavřít