Thomas Cromwell | James Frain

Autor v 7.1.2009 , Herci | 12 komentáře

Thomas Cromwell nebyl šlechtického původu, ale protože vystudoval práva a pracoval pro kardinála Wolseyho, stal se v roce 1523 členem anglického Parlamentu. O pouhých devět let později, poté co si získal královu důvěru, byl už nejvyším ministrem Jindřicha VIII. V době jeho vedení Parlamentu se uspíšil proces anglické reformace a byly schváleny zákony vyvazující Jindřicha z moci Říma, ustanovující ho za hlavu anglické církve a umožňující mu rozvést se se svou první ženou, Kateřinou Aragonskou. Cromwell také řídil rozpuštění klášterů a v roce 1540 byl pasován na vévodu z Essexu. Podpořil Jindřicha, když se potřeboval zbavit Anny Boleynové a nahradit ji Janou Seymourovou, sestrou manželky jeho syna. Když však zemřela a on Jindřichovi poradil, aby si vzal Annu Klevskou, což se ukázalo být tragickým svazkem, získali jeho političtí nepřátelé (především Thomas Howard, třetí vévoda z Norfolku) munici, kterou potřebovali, aby ho zbavili úřadu. Byl zatčen, uvězněn a neveřejně popraven v londýnském Toweru v roce 1540, jeho hlava byla poté uvařena a napíchnuta na bodec na London Bridge.

Jamese Fraina objevil během studií na vysoké škole sir Richard Attenborough, pod jehož režijní taktovkou James debutoval v roce 1993 ve filmu Krajina stínů. Zahrál si také ve filmech Královna Alžběta, Titus a Jdi za svým srdcem. Hrál také v televizním seriálu 24 hodin.

Převzato ze stránek HBO

12 Komentáře

 1. on umře vím to

 2. jj, umře, ale až za dlouho 🙂 – nechá ho popravit (myslím, že přímo upálit) Marie těsně po nástupu na trůn.
  Jinak James hraje skvěle, i když od pohledu je mi dost nesympatický…

 3. já myslela že ho nechal popravit Jindřich protože mu dohodil Annu of Cleves a to manželství nebylo nijak skvělé

 4. Pleteš si ho s Thomasem Canmerem. Cromwella nechal popravit ještě Jindřich za to že mu doporučil Annu Klévskou za ženu. Normálně mu upajznou hlavu.

 5. ale jak mu upajzli hlavu..tam do něj sekal..no fuj

 6. cau.v televizi rikaly ze ten cromwell byl pak zemský protektor nebo co a ze vládl v anglii par let tak byl to tento nebo jiny?!kdyz ho zabijou?!

 7. Codex: Ten o kterém mluvíš byl Oliver Cromwell, synovec tohoto Cromwella

 8. Jedna z nejlepších postav, jen škoda že se proti němu ve 3. řadě spiknou a nechaj ho popravit. Jinak, ale fakt skvělý herecký výkon.

 9. No upřímě si tu smrt zasloužil

 10. Myslím že si smrt nezasloužil , pro krále dělal všechno a vlastně že ho popravil z větší části za to že mu dohodil Klévskou a král si sní nerozuměl 🙂 myslím že je do toho taky to že Jindřich měl hnisající ráno na stehni která páchnula 🙂 A přece byl to jden z nejbohatších lidí v Anglii král udělal špatně když ho nechal popravit a po jeho smrti toho lituje ale to je až v jiném díle 🙂

 11. Cromwella mam ze všech postav nejradši. Proto mam taky nejradši 3sérii. Jenom kvůli němu (janě tky) škoda že umře a nebude už ve 4sérii radši jí ani vidět nechci, když tam nebude.

 12. Cromwell, postava neuvěřitelně inteligentní… Věrně sloužil králi, pro kterého by udělal a zařídil cokoli a mistrovsky se vždy dokázal postarat o to, aby králův úspěch byl i jeho úspěchem. Královi se zavděčit nebylo snadné a Cromwell svým počínáním získal mnoho odpůrců. Jeho postavení u krále bylo bezkonkurenční a začalo přitahovat pohledy….. James Frain dělá tuto postavu neuvěřitelně chrizmatickou a jeho herecký výkon během tří řad seriálu vrcholí na popravišti, kdy mi smrti „chamtivého“ Cromwella bylo snad víc líto než mučednické smrti světce Thomase Moora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Starší příspěvky:
Buckingham | Steven Waddington

Zavřít
Starší příspěvky:
Buckingham | Steven Waddington

Zavřít