Co nás potkalo a co nás ještě čeká

Autor v 22.3.2009 , Novinky, Top | 7 komentáře

Varování pro ty, kteří s Tudorovci teprve začínají: následující text obsahuje SPOILERY, které mohou vyzradit zápletku díla.

Jakoby se s Římem (Rome) do našich domácností vracely historické báchorky, dlouhá léta pauzírující na úkor sitcomů, britcomů či (v horším případě) reality show a telenovel. Tudorovci, debutující v dubnu 2007, mají pěšinku před sebou již pěkně vyšlapanou, tu a tam se přemírou sexu, krve a pletcich podbízejí oku průměrného diváka, s historickou věrohodností si hlavu též příliš nelámou a pořád by se mohli o pár minut zkrátit. Ovšem ruku na srdce – skvělé je už to, že rozjetá newyorská produkční společnost Showtime nejen kontroverzně baví (Dexter, Californication), ale též svou mírou přispívá k jistému historickému nezakrnění. Jen je zapotřebí překousnout pár smíchaných, pokrácených, omlazených či jinak modifikovaných postav a fakt, že je na londýnském dvoře kolem léta páně 1530 poněkud historicky přehuštěno.

První sezóna Tudorovců (2007, natáčeno převážně na irských hradech a zámcích) začíná velice razantně a pak své tempo částečně ztrácí, aby nás v nádherně gradujícím finále opět přibila hřebíkem k židli. Sledujeme v ní začátek konce Kateřiny Aragonské, Thomase Wolseyho i tradiční křesťanské víry tak, jak ji ostrovy znaly po staletí. První sérii lze též brát jako bytelnou ukázku toho, co může historicky nastat, vzplane-li v dostatečně vysokých kruzích láska nebo hrabivost biblických rozměrů, případně obojí.

Protože ale pouze panovník a Bůh jsou na ostrovech víceméně nedotknutelní, a nikoliv královy paničky, dávají knihy dějepisu tušit, že během druhé sezóny budeme sledovat především bolestivý pád Boleynovic dcerky na pusinku – a ne, že by si to holčina nezasloužila. Série debutovala v loňském roce – opět v dubnu – a… pořád jsou to ty staré dobré přislazené báchorky od londýnského dvora. Jistě, trochu nepřesně zneškodněný

Thomas Wolsey, človíček mazaně napsaný a především bravurně zahraný Samem Neillem, bude chybět, jenže paleta vedlejších postav Tudorovců je beztak natolik pestrá, že se tento pletichářský skanzen neztratí ani po roce účinkování. Po Wolseyho zajímavé tiché intervenci nebude nezajímavé sledovat, jak se s povýšením herecky i příběhově vypořádají postavy, které touto eventualitou logicky povýšily – tedy Thomasové Cromwell a Moore a samozřejmě prakticky každý Boleynovec.

Tudorovci tedy dokázali umně spojit vděčnou milostnou linii spolu s bytelným historickonáboženským vývojem, aniž by se nějak podstatněji mrvila historická „fakta“ – vše opravdu relevantní se koneckonců taky stane, což zákonitě otřese s překvapivostí díla. Že bude Anna Boleynová jednou o hlavu kratší, to zajisté ví i podprůměrný student základní školy a nelze se autorům ani za mák divit, že seriál bokem opepřují, kde se dá. Jsem tedy mimořádně zvědavý na to, jak dlouho a v jaké kvalitě dokážou Showtime mlátit tuto anglickou slámu.

7 Komentáře

 1. Bude už pouze 3.řada a ta má premiéru v dubnu!

 2. No jako ae je to blbí že jí poprawili tu Annu ..páš tam mí sto ní dali tu Jane a ta je hnusná až s emi ce blejt měli tam dát spíše nejdříw tu hnusnou a pak hezčí

 3. 3. řada má premiéru 5. 4., ale na Showtime, u nás kdovíkdy…

 4. Mrkněte na tento link, je tam celá 1. epizoda 3. řady v angličtině:
  http://henry-cavill.com/2009/03/watch-season-3-episode-1-of-the-tudors-right-here/

  credits to henry-cavill.com

 5. Opravdu se netusi nic o ctvrte serii? Takova skoda.
  Jinak, co se tyce krasy a nekrasy herecek. Staci se podivat na dochovane obrazy Jindrichovych manzelek. Anne (alespon podle meho soudu) byla opravdu tou nejzajimavejsi co se tyce vzhledu. Takze debaty na tema „meli dat prvne tu skaredejsi a pak tu hezci“ je z historickeho hlediska nesmysl. Nemuzeme precejenom chtit po autorech serialu a filmu aby „znasilnovali“ historii. Jiz tak se to deje cim dal tim vic a je to dle meho nazoru skoda.

 6. čtvrtá řada bude.

 7. třetí řada se vysílá na HBO

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

one × one =

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Starší příspěvky:
Díl desátý: Anna Boleynová zprzněna, Thomas Wolsey zase uštván.

„Pane, nemluvili jsme spolu tak často a tak dlouho, jak jsme měli. Často jsem se věnoval jiným věcem. Kdybych chtěl...

Zavřít
Starší příspěvky:
Díl desátý: Anna Boleynová zprzněna, Thomas Wolsey zase uštván.

„Pane, nemluvili jsme spolu tak často a tak dlouho, jak jsme měli. Často jsem se věnoval jiným věcem. Kdybych chtěl...

Zavřít