Díl třetí: Kterak všechny cesty vedly na Pyrenejský poloostrov

Autor v 23.1.2009 , Epizody, Sezóna 1, Stalo se, Top | 1 komentář

„Jistě, vaše milosti, ano, vaše milosti, pochytám vaše prdy do lahve a prodám je jako nektar, vaše milosti… Já už o tom ani nechci mluvit.“ (jedna z malých ryb od dvora trefně komentuje, co bývá skutečnou příčinou milého chování vůči králi Anglie)

Jindřich VIII. je existencí maličkosti jménem Francie natolik iritován, že zve svého synovce, již nejen španělského vladaře Karla V., na anglické území, aby spolu prodiskutovali námořní i jinou budoucnost. Vypadá to, že mezi dvěma zhýralými muži přeskočila jiskra nejen politická, ale též přátelská. S mladickou naivitou se společně považují za duo, jemuž nelze vojensky vzdorovat. Zhrzený vladař Francie a Burgundska, František I., z toho samozřejmě neskáče radostí metr dvacet.

Zároveň udělá ze své a Kateřininy dcery budoucí Karlovu nevěstu a svou sestru Markétu (standardní středověká husička s „dobrou krví“) provdá pro změnu za krále Portugalska, který už to má naštěstí pro krajně vybíravou Markétu doslova za pár. Nad transferem Markéty bdí jako oko na nebi Jindřichův bratr Brandon, čerstvě jmenovaný novým vévodou ze Suffolku.

Kardinál Thomas Wolsey ale přes veškerou nafintěnou oddanost anglickému králi vidí celou situaci poněkud jinak. Protože papežství nepovažuje v souvislosti se svou maličkostí za zcela ztracené, nebojí se tu a tam štípat les tak, aby létaly třísky. Nebo vykonstruovaná obvinění jistých lidí od dvora z oboustranné anglicko-francouzské špionáže, která se mu právě hodí do krámu.

Telenovela na téma „kterak Anička Boleynových Jindříškovi hlavu zamotala“ odprezentuje svou standardní dávku i ve třetím díle. Ne náhodou se k radosti starého pleticháře Thomase Boleyna na tanečním bále jejich cesty opět spojí, aby králi způsobily nejednu prosněnou noc. Anna se chová maximálně nedobytně a dává si pozor, aby to Jindřich moc dobře viděl. Nyní se zdá, že je Annou naprosto polapen. Tvrdě kariéristický děd Thomas Boleyn, který se díky svým sličným dcerám opravdu dostal do královy bezprostřední blízkosti, zároveň začíná konspirovat proti Thomasi Wolseymu a jako příštího spojence si vybírá nového vévodu ze Suffolku…

1 komentář

  1. Proč středověká „husička“? A co je na dobré krvi tak zvláštního? Buď se někdo narodí dobře nebo špatně, to se nikomu nemůže zazlívat….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

thirteen + nineteen =

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Starší příspěvky:
Díl druhý: Král Jindřich dostává syna, vévoda z Buckinghamu sekerou do krku

„Mám plán i prostředky jak rozmáčknout uzurpátora mého trůnu jako hnusného pavouka. Pak si bude přát, aby se dal k církvi...

Zavřít
Starší příspěvky:
Díl druhý: Král Jindřich dostává syna, vévoda z Buckinghamu sekerou do krku

„Mám plán i prostředky jak rozmáčknout uzurpátora mého trůnu jako hnusného pavouka. Pak si bude přát, aby se dal k církvi...

Zavřít