Díl druhý: Král Jindřich dostává syna, vévoda z Buckinghamu sekerou do krku

Autor v 17.1.2009 , Epizody, Novinky, Sezóna 1, Stalo se, Top | 8 komentáře

„Mám plán i prostředky jak rozmáčknout uzurpátora mého trůnu jako hnusného pavouka. Pak si bude přát, aby se dal k církvi a státní záležitosti přenechal těm, kdož byli zrozeni vládnout.“ (vévoda z Buckinghamu)

Jindřich VIII. přijíždí na francouzské pobřeží do tzv. Paláce iluzí podškrábnout mír se svým podobně prchlivým bratrancem Františkem I. Protože celá takzvaná slavnost doslova překypuje žabomyším anglicko-francouzským špičkováním, zakončeným emotivním soubojem tělo na tělo mezi oběma panovníky, skutečně to nevypadá jako dohoda na věčné časy. Prohlášení španělského krále Karla V. císařem Svaté říše římské je navíc poslední kapkou pro Jindřicha ne tak úplně příznivých informací, který začíná okamžitě pracovat na tom, aby byla Francie z celoevropské aliance vyloučena. To naneštěstí odstřihne kardinála Thomase Wolseyho od možnosti uvelebit se v křesle papežském na úkor svého rivala v tradiční Itálii, avšak dokáže se přes tento nezdar přenést.

To těhotná Alžběta Blountová má na krku docela jiné starosti. Neví, jak a jestli vůbec Jindřich svého levobočka přijme za svého. Protože má Alžběta štěstí a narodí se jí zdraví klučina, po kterém král neustále prahne, čeká ji i novorozeně zbytek života v relativním přepychu. Ironií osudu Kateřina Aragonská, Jindřichova skutečná choť, kvůli potomkovi mužského rodu nadále vzývá bohy.

Poněkud méně šťastná životní etapa se mezitím uzavírá před příliš konspirativním a příliš nápadným vévodou z Buckinghamu. Chytřejší král Jindřich se po ose patolízalů Wolsey – Boleyn dostává k jistým nepříznivým informacím a rozhodne se vévodu zajmout a potrestat. Protože nějakým způsobem drží na vodítku většinu lordů, částečně rozhodujících o osudu každého vlivného odsouzeného, není pro vladaře problémem poslat buckinghamského boháče na smrt, kterou rukou kata též nalezne.

Sir Thomas Boleyn tou dobou nejen chytře a chladně kalkuluje, ale má zároveň štěstí. Protože jeho zrada vévody z Buckinghamu již nestihne být potrestána, nic mu nebrání pokračovat v předhazování svých dvou dcer všanc nevybouřeným hormonům krále. Mary Boleynová si přes nespornou snahu udržet jeho dlouhodobou pozornost nedokáže, pročež přichází řada na šmrncovní Annu Boleynovou. A kdo na základní škole nepropadal z historie, tuší, že v této choulostivé činnosti pochodí lépe než její sestra.

8 Komentáře

  1. Hodně dobrá epizoda,akorád Buckinghama mi je trochu líto,ikdyž to je šmejd,ale vypadalo to děsně

  2. Dobrý to bylo a buckinghama mi bylo nehorázně líto. Sice debil ale ta poprava !

  3. Jj přesně tak byl to neřád, ale tyhlety popravy mě vždycky děsí. Jak museli být lidi tak krutí a ještě se na to chodili dívat. Jinak seriál je boží hltám ho jak blázen.

  4. Mě se to moc líb celý seriál je to lešpí než ty prasečiny ordinace atd…

  5. prosím jestli někdo víte jak spustit epizodu, napište. dik moc

  6. Celý seriál je dobrej, jsem rád že ho dávaj v telce…spoň je zase na co koukat po dlouhý době 🙂

  7. Už si ho můžete koupit na DVD.

  8. Fajnovej popis, taková historie pro ty, které historie nebaví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5 × 5 =

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Starší příspěvky:
Epizoda 3 – co nás čeká

Kardinál Wolsey zorganizuje setkání Jindřicha a císaře Karla, velkého nepřítele francouzského krále. Na tomto setkání dojde k zasnoubení Karla a malé...

Zavřít
Starší příspěvky:
Epizoda 3 – co nás čeká

Kardinál Wolsey zorganizuje setkání Jindřicha a císaře Karla, velkého nepřítele francouzského krále. Na tomto setkání dojde k zasnoubení Karla a malé...

Zavřít