Jestlipak jste věděli, že…

Autor v 23.3.2009 , Historie, Novinky, Top | 11 komentáře

Jestlipak jste věděli, že…

Každý seriál, zakládající si na skutečně skutečné skutečnosti, nám čas od času kecá. Místo tendenčních řečí o buranství a prznění seriózního dějepisu vám přinášíme pár těch největších mýtů, které se na plátně s příchodem Tudorovců objevily. Doufáme, že pobaví.

Král Jindřich VIII. byl v době, kterou seriál zachycuje, skoro 40letý chlapík „krev a mlíko“ s vousy a baculatou tváří. Jeho představitel, svůdný Jonathan Rhys Meyers, se mu tedy nepodobá ani přibližně. Tak či onak, promiskuitní jsou prokazatelně oba Jindřichové.

Zpupná princezna Markéta, sestra Jindřichova, je ve skutečnosti tvůrci uměle vyšlechtěným „mišmašem“ Markéty a Mary Tudor, dvou skutečných králových sester. Kdo úspěšně dokoukal minimálně první sezónu, ten pravděpodobně ví, že výsledek je v tomto případě podle očekávání velice… pestrý. Některá významná data v životě Markéty (svatba) jsou však celkem nepřekvapivě velmi vágní.

Bláznivý snílek, umělec a krasavec Thomas Tallis, který před Jindřichem tu a tam brnká či zpívá a slouží mu vyloženě k občasnému rozveselení (přičemž to samé se dá o jeho roli říci v interakci s diváky jako takovými), není historicky doložen jako bisexuál. No, nikdo už to pravděpodobně na sto procent nezjistí. Některými věcmi se nebylo radno chlubit ještě před padesáti lety, natož v hnusném středověku…

Kardinál Thomas Wolsey nebyl doopravdy Jindřichem uvězněn a přirozeně nikdy nesáhnul po svém životě, ačkoliv jeho dny u dvora byly v jisté fázi opravdu sečteny. Historicky vzato zemřel Wolsey roku 1530 na své pouti do Leicesteru. Bylo mu necelých 60 let.

Mladý proutník Thomas Wyatt v seriálu vyjede po samotné královně Kateřině. Ve skutečnosti byl však tento šibal touto dobou dávno v chomoutu s Elizabeth Brookeovou, dcerou barona z Cobhamu. Loudění u Anny Boleynové je naopak považováno za historicky pravdivé a seriál toho pochopitelně značně využívá ve svůj prospěch.

Henry FitzRoy, historicky nevýznamný královský bastard Jindřicha a Bessie Blountové, ve skutečnosti nezemřel jako mrně, nýbrž jako 17letý mladík. Tvůrci pravděpodobně jen chtěli zdramatizovat další ze situací v seriálu.

realita-vs-fikce

11 Komentáře

 1. jakto že už nehraje tudorovci?a kdý začnou znovu hrát?kdý budou nove díli a jak to dopadne bude se jindřích kral rozvadět s kralovnou katku a vezme si annu bolejnovou?

 2. Jindřich se rozvede, ve 3. dílu 2. řady si vezme Annu, ale nechá ji v posledním dílu 2. řady popravit. 2. řada by u nás měla běžet na podzim. Od 5. 4. běží na Showtime už 3. řada 🙂

 3. No tak právě jsem dočetla knížky o Jindřichovi VIII a musím tedy napsat,že to byl pěkný tyran…za jeho vlády bych tedy žít nechtěla…ten měl na svědomí 1000 životu,že se dodnes musí smažit v pekle…chudinka jediná Kateřina Paarová,tu popravit nestihl,protože umřel…ale už to měla na papíře sečtené…štětí!!

 4. Ahoj, jenom bych trochu poupravila sdělení o kardinálu Wolseym:

  01.11.1530 byl vydán příkaz ke kardinálovu zatčení a byl dodán Percymu, hraběti z Northumberlandu, Anninu tehdejšímu ctiteli – ten ho vzal do vazby. Následovala vleklá cesta do Toweru. Wolsey byl však nemocný člověk a cestou zpátky svému zdraví podlehl a zemřel v leicesterském opatství. Byl pohřben vedle Richarda III. v hrobě, kterou Chapuys nazýval „hrobkou tyranů“. Zpráva o jeho smrti krále velmi zasáhla a sklíčila.

  Takže defakto zatčen byl, ale uvěznit již ho nestihli.

 5. Jonathan má problémy s pitím tak proto asi nejsou další díly.

 6. ano má ale to přece neznamená že se nebude točit už si viděl konec seriálu že tak soudíš třeba už nebylo o čem točit

 7. Asi by se hodilo říct, že Jidřich nebyl zas takový děvkař. Všechny své milenky si vzal, s vyjimkou sestry Anny a té dívky, se kterou měl syna. Takže 6 manželek + dvě milenky (pochopitelně musím dodat PROKÁZANÉ). Historici tvrdí, že mu seriál i všeobecné mínění dost křivdí.
  A bod číslo dvě. Jak tu píšete, že Jindřich neměl z Jonathana ani kousíček, nutno podotknout, že Anna Boleynová byla prý na své poměry dost šeredná a krajně nepřitažlivá, krále si získala pouze svým šarmem, ne jako v seriálu. 🙂

 8. Jo Anna Boleynová nebyla prý extra krasavice…ale řekněme si pravdu do očí…nekouká se na ten seriál lépe,když vidíme dva mladé a hezké lidi a vyzařuje z něj i nějaká ta přitažlivost,vášeň,erotika…mě osobně se na to kouká lépe.Ale je jasné,že si musíme uvědomit,že to takhle pravděpodobně asi nebylo.Prostě zkreslení,které se lidem líbí;-)

 9. tak to potom herečku na Annu B. vybrali dobře :-). Taky žádná krasavice, krysí obličej, křivá ústa jak po mrtvici, prasečí rypáček, ale dohromady jako celek velice přitažlivá :-). Jinak nikde se nemůžu dopátrat, kdy bude 3×09…nevíte někdo???

 10. kuukiess: natalie dormer je tak atypická až je nádherná… ta holka v sobě prostě něco má. a v druhé sérii má i talent, ukázala, že umí víc než jen špulit pusu, překvapila mě…
  bára: ano, to je pochopitelné 🙂 do role Anny nemohli obsadit nikoho lepšího, totiž, anna si jindřicha prá získala svým šarmem, svoují živočišnou povahou… a přesně tohle v sobě dormer má + příjemný vzhled 🙂

 11. Terezce: Měl ještě jednu milenku, kterou si nevzal a sice Annu Staffordovou, pozdější Lady Hastings.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

eighteen + seven =

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Starší příspěvky:
Co nás potkalo a co nás ještě čeká

Varování pro ty, kteří s Tudorovci teprve začínají: následující text obsahuje SPOILERY, které mohou vyzradit zápletku díla.

Zavřít
Starší příspěvky:
Co nás potkalo a co nás ještě čeká

Varování pro ty, kteří s Tudorovci teprve začínají: následující text obsahuje SPOILERY, které mohou vyzradit zápletku díla.

Zavřít