Sezóna 2 – Díl druhý: Luteráni klepou na anglické dveře!

Autor v 1.5.2009 , Epizody, Sezóna 2, Stalo se, Top | 3 komentáře

„Faktem je, že postavení, které budete zastávat, není snadné. Zvlášť pro ty, kdo se pro ně nezrodili. Je mnohem těžší všechno než nemít nic. Kdybych se nenarodil jako budoucí král, určitě bych si takový osud pro sebe nepřál.“

Anna Boleynová naslouchá francouzskému králi. Učebnice dějepisu prokáží, že měla poslouchat lépe.

Křesťanský kalendář je neúprostný a tak i do kruté Anglie dorazily Vánoce. Každý po Jindřichovi VIII. něco chce, pročež se milodary jen hrnou. Ten nejdražší, Kateřinin, dostává okamžitě příkaz čelem vzad nazpět ke zhrzené adresátce.

Přes nadměrně žvanivého Charlese, vévodu ze Suffolku, začíná prosakovat, že takzvaně poctivá Anna dlouhodobě smilnila s hedonistickým fešákem Wyattem Earpem, aktuálně kroužícím kolem roztomilé služebné Kateřiny Aragonské v jejím vyhnanství v Moru. Král nesprávně věří Anně – prozatím – zatímco Charles opět na chvíli putuje pryč od dvora. Anna je slepě zahrnuta dalším bohatstvím a Boleynovci jsou povýšeni do stavu šlechtického.

Jindřich mezitím vysílá jistého Luteránství nakloněného kněze do Norimberku, kde se nechává v rámci práv tohoto „moderního náboženství“ oženit. Kdepak, Anglii čekají podstatné religiózní změny a cítí to každý, kdo má v hlavě alespoň půlku mozku.

Církev slibuje věrnost králi – jinými slovy je definitivně zlomena. Kardinál Thomas Moore, na rozdíl od Wolseyho v soukromí upřímně vystupujícího proti králi, nabízí posmutnělému Jindřichovi svou demisi a vydává se bojovat do ústraní, kde se vynaložené úsilí zdá být tak nějak platnější.

Král s hrstkou takzvaných nejbližších vyráží vstříc pařížskému dvoru pochlubit se Annou francouzskému králi, příteli a mladému rivalovi zároveň. Anna má tak příležitost zavzpomínat na doby, kdy byla na zkušené na francouzském dvoře a tropila zde věci, které by neměly být vyštrachány na povrch, nedej bože před Jindřicha. A možnost vyhnout se pokusu o vraždu rukou střelce v kápi, který jí dříve poslal „férové“ varování v podobě karty královny rozstřižené na dva děsivé kousky papíru.

Zde v Paříži se Anna s Jindřichem rozhodnou počnout syna. Historie samozřejmě prokáže, že to s daným plánem skončí všelijak, jen ne šťastně.

3 Komentáře

  1. Francouzský král měl pravdu…

  2. no je to drsny, dokoukala jsem celou druhou radu na dvd a doufam, že co nejdrive vyjde treti. Probrecela jsem vsechny dily a mam rozporuplne sympatie, fandila jsem Marii, bylo mi lito Anny, jelikož mela obrovské kouzlo a krále milovala. Prostě uchvatny serial.

  3. hej pls budou to davat i na nove nebo jen na hbo?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

eighteen + 5 =

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Starší příspěvky:
Sezóna 2 – Díl první: Pět smrtí a jeden výprask

Londýn 1532. Thomas Wolsey si vzal život, král Jindřich VIII. téměř Annu Boleynovou. Nezdá se ale, že by odchod největšího...

Zavřít
Starší příspěvky:
Sezóna 2 – Díl první: Pět smrtí a jeden výprask

Londýn 1532. Thomas Wolsey si vzal život, král Jindřich VIII. téměř Annu Boleynovou. Nezdá se ale, že by odchod největšího...

Zavřít