Sezóna 2 – Díl pátý: V Anglii měli roku 1535 kati napilno

Autor v 20.7.2009 , Epizody, Novinky, Sezóna 2, Stalo se, Top | Žádné komentáře

„Vroucně vás prosím – modlete se za krále. A řekněte mu, že zemřel věrný služebník jeho, ale hlavně Boží.“

Sir Thomas More klečící, bilancující, s katem za zády a smutným davem před sebou.

Fisherovi a Thomasi Moreovi, dvěma zarytým křesťanům, se v nehostinném londýnském žaláři vede velice rozdílně. Starý a nemocný Fisher, nyní z vůle Říma kardinál, duchem nadále nehodlá poslušně tancovat po vůli krále, leč fyzicky je již zlomen. Zato More nevyměkne ani před svou rodinou, a protože jeho osobu Jindřich VIII. opravdu nechce zabít, před každým vyslancem si je čím dál jistější, že jedná správně.

Doba je ovšem extrémně tvrdá a tak neforemnost obou mužů vede k předem jasnému cíli – popravě za nelibosti davu, kata a ve druhém případě i samotného Jindřicha, který na poslední chvíli stahuje Moreho mučení doslova biblických rozměrů. To vše po soudu, který ani nemusel být výjimečně příliš teatrální a uměle zinscenovaný, neboť proti Moreovi dobře posloužilo svědectví prodejného zrzka jménem Richard Lich, který byl před krátkým časem nastrčen za obětním beránkem do jeho cely. Jindřich konečně poznává skutečnou cenu za vítězství; na jejich místa je mimochodem dosazen opět inteligentní a nevtíravý, přesto pokorně z ručky zobající Cromwell, který duchovních znalostí prozatím mnoho nepobral, zato však hlavě národa neklade otravné a všetečné otázky.

Řím už zprávou o dvojité smrti svých oveček ani není doopravdy překvapen. Zvykají si, že Anglie je pod krutovládou Jindřicha VIII. krajem nanejvýš buranským, a pomalu soustřeďují své síly jiným směrem.

Ani elitním nepřátelům obou mučedníků, Boleynům, žádná pšenka nekvete. Ať už čekala syna či dceru, Anna Boleynová za nejasných okolností potrácí. Tato nehoda přirozeně vyvolává otázky typu kdo a proč. Otec Thomas Boleyn si až příliš uvědomuje, že doba je zlá, zákony tvrdší než protektorátní rohlíky a vladařův chtíč mimořádně vrtkavý. Krále, který své jednorázové milenky zvesela a naprosto bez skrupulí loví v čím dál mizernějších společenských vrstvách a čím dál bizarnějších místech, vžene zpět do Anniny postele paradoxně smrt Thomase Morea, kdy se jeho ego opět cítí tolik zranitelné a malé. Boleynovi jsou nadále ve hře a to tak, že velmi…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4 + 5 =

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Starší příspěvky:
Sezóna 2 – Díl čtvrtý: Kterak konspirace Boleynů dostala dvojí trhliny

"Nebezpečí pro tebe a pro nás není, že král má milenku, ale že si vybere tu nepravou. Takovou, kterou nebudeme...

Zavřít
Starší příspěvky:
Sezóna 2 – Díl čtvrtý: Kterak konspirace Boleynů dostala dvojí trhliny

"Nebezpečí pro tebe a pro nás není, že král má milenku, ale že si vybere tu nepravou. Takovou, kterou nebudeme...

Zavřít